САЛО З ЧАСНИКОМ
Сало натерте часником - це традиційна українська страва, яка здавна займає особливе місце на столах наших батьків і дідів. Гостро-солодкий смак салату, який підкреслює часник, є незмінним атрибутом української кухні. Сало натерте часником має велику кількість жирів і калорій, тому споживайте його з помірком. Однак, якщо ви любите смачні та калорійні страви, то це - ідеальний варіант для вас.
ВАМ БУДЕ ПОТРІБНО
- 1 Баночка
- 1 Ковшик
ІНГРЕДІЄНТИ (РЕЦЕПТ)
- 250 г. Сало
- 50 г. Сіль
- 1 ст.л. Суміш перців
- 6 шт. Духмяний перець
- 2 шт. Лавровий лист
- 0,5 головки Часник
- 1 ст.л. Гірчиця Французька
- 450 г. Вода
- для НАТИРАННЯ
- 0,5 ч.л. Сіль
- 0,5 ч.л. Солодка паприка
- 1/5 ч.л. Перець червоний
- 0,5 ч.л. Часник сушений
- 0,5 ч.л. Чабер
ДЕТАЛЬНИЙ ОПИС ПРИГОТУВАННЯ
- Приготуємо запашне сало, яке буде танути в роті і є улюбленим продуктом багатьох.На самому початку займемося приготуванням розсолу. Для цього нам потрібно 50 г солі, 2 штучки лаврового листка, 1 столова ложка суміші перців, 5-6 штучок духмяного перцю горошком.Заливаємо це все водою 450мл. Ставимо на вогонь, варимо 5 хвилин від того часу як закипит
- Поки маринад закипає готуємо часничок. Нарізаємо його дрібненько. Способів засолювання сала при бажанні можна зайти величезну кількість, його можна просто натерти сіллю і прибрати в холодильник, приготувати в духовці. Але ніжніше, ароматніше та м'якше виходить сало приготовлене в розсолі. Це універсальний варіант для різних видів сала. Коли маринад проварився охолоджуємо його до кімнатної температури. Вже у холодний маринад додаємо нарізаний часник та 1 столову ложку французької гірчиці.
- Підготуйте відповідну баночку по розміру вашого сала. Такого маринаду вистачить на шматок вагою 250 грам.
- Кладемо шматок сала в банку, заливаємо маринадом, закриваємо кришкою і залишаємо маринуватися на 3 дні у холодильнику.
- Чесно кажучи таке сало може стояти до 7 днів без витрати своїх смакових властивостей. Відкриваємо баночку дістаємо сало, забираємо з нього залишки води і потім приступимо до натирання його спеціями.
- В окрему посудину всипаємо пів чайної ложки солі, 1 чайну ложку паприки трішки червоного перцю і 0,5 чайної ложки сушеного часнику а також 0,5 чайної ложечки чаберу. Можете також вибрати і іншу сушену зелень.
- Гарненько натираємо наше сало. Сало охоче вбере в себе всі смакові відтінки, які дарують йому ароматні спеції і сіль. Якщо ви думаєте, що непотрібно морочити собі голову, витрачати силу силенну часу на те, щоб замаринувати невеликий шматочок сала, що набагато простіше купити вже готовий продукт, то глибоко помиляється. По-перше, найсмачніше сало - це те, яке приготовлене своїми руками із любов'ю. А по-друге, рецепт засолювання дуже простий. По завершенню дайте йому ще настоятися декілька годин і ви отримаєте смачне сало. Його можете ставити в морозильну камеру і зберігати до потрібного вам часу
- Наше сало до споживання готове. Воно дуже ароматне, запах заповнив свою мою кухню, навіть апетит розігрівся. Сподіваюсь у вас теж.
- Неодмінно спробуйте приготувати таку смакоту і покличке на пробу гостей, вони будуть в захваті.
ВІДЕО
ЦІКАВІ ФАКТИ ТА ПОРАДИ
Сало з часником - це одна з найбільш популярних українських страв, яку можна знайти в більшості ресторанів та кафе по всій країні. Ця страва має вже багато століть історії, тож має чимало цікавих фактів, про які ви, можливо, не знали:
Сало в Україні є символом сили, витривалості та національної гордості. Воно є частиною української культури та національної ідентичності. Воно асоціюється з українською сільською місцевістю та традиційним українським способом життя.
Сало з часником було незамінним продуктом для українських козаків, які часто відправлялися у військові походи. Воно було важливим джерелом енергії та живильних речовин для них.
Сало з часником є не тільки смачною стравою, але й має корисні властивості для здоров'я. Часник має антибактеріальні властивості, а сало містить багато вітамінів які допомагают підтримувати здоров'я.
Українське сало вважається однією з найкращих у світі. Воно має особливий смак та аромат, завдяки специфічному способу виготовлення та відпочинку.
Сало з часником може бути використано не тільки як окрема страва, але і як інгредієнт для багатьох інших страв. Воно часто додається до супів, гарячих страв та салатів.
Сало зазвичай подають з часником з різними прикрасами, такими як ковбаски, кашені та мариновані овочі, сир та помідорки.
Українське сало з часником є також популярною стравою у багатьох інших країнах світу. Його можна знайти в ресторанах української кухні та на фестивалях народної культури.
Українці часто їдять сало з часником з хлібом та горілкою, що є традиційним напоєм української культури.
Українське сало з часником -символ, який поєднує українців по всьому світу і допомагає зберегти історію та національну ідентичність.
У деяких регіонах України сало може бути віддане в дарунок як знак гостинності, дружби та поваги.