Лемківська Кухня

Короткий опис та кухні які до неї входять.

Лемківська кухня є складовою частиною Карпатської кухні, яка розвивалась в етнічній групі лемків на території Південно-Східної Польщі, Західної України та Східної Словаччини. Традиційна лемківська кухня відрізняється від інших кухонь Карпатського регіону, адже лемки мають свою власну культуру та історію.
Одна з основних рис лемківської кухні – це використання багато м’яса. Лемки часто використовують баранину та свинину для приготування страв. Крім того, у їх кухні є багато варіантів приготування картоплі та грибів, які є основними продуктами харчування на цьому території. До того ж, лемки дуже люблять вживати у своїх стравах різні спеції, які роблять страви ще більш ароматними та смачними.
Традиційно лемківська кухня відображала спосіб життя та побут лемків, які мешкали на відносно віддалених територіях та практикували землеробство та скотарство. Завдяки використанню продуктів, які вирощувалися на власному господарстві, та традиційним способам готування, лемківська кухня стала унікальною та відомою.
 
На жаль, у зв’язку з історичними подіями та етнічними переселеннями, традиції лемківської кухні були розчавлені, та її елементи були поглинені сусідніми кухнями. Проте, деякі страви лемківської кухні збереглися та зберігаються
Серед традиційних страв лемківської кухні можна виділити “голубці” (відварні капусти з фаршем), “хрінник” (картопля з грибами та хріном), “сирники” (творожні млинці) та “гречана каша з грибами”. Також варто згадати “карпатський зелений борщ”, який є традиційним для всього Карпатського регіону, в тому числі й для лемківської кухні.
Сьогодні лемківська кухня залишається живою традицією, яка передається з покоління в покоління. У деяких місцях лемківська кухня стала популярною серед туристів, а ресторани та кафе на Карпатах пропонують традиційні страви лемків
Лемківська кухня включає в себе багато м’ясних страв, таких як гуляш, ковбаски, м’ясні кульки та кебаби, а також різноманітні варені, смажені та запечені овочі та гриби. Відомі страви лемківської кухні – це “пиріжки лемківські”, які готують із замісу на розпеченій кам’яній плиті, а також “хронівці”, які представляють собою кульки з м’яса, рису та овочів, запечені в духовці.

Лемківська кухня також має свої особливості. Її страви часто були важкими та жирними, призначеними для збільшення енергії в трудовому процесі. У Лемківщині популярними стравами є зокрема засмажена ковбаса, капуста запечена з мясом, сало, а також різні гарбузові страви, наприклад, гарбузовий пиріг.
Особливу увагу в кухні Лемківщини приділяли приготуванню хліба. Лемки вирощували пшеницю, жито, вівсянку, і з них випікали різні сорти хліба та печива. До популярних сортів хліба на Лемківщині належать: “турянка”, “джембер”, “солом’янка”, “булавки”, “лаваш”.
Зв’язок Лемківської кухні з традиціями регіону проявляється у використанні місцевих продуктів, таких як м’ясо, яйця, молоко, сир, капуста, картопля, гарбузи та інші. Крім того, на Лемківщині було поширене використання дичини та грибів у стравах. Так, наприклад, з грибів готували смачні запіканки та соуси до м’яса.
Зараз Лемківська кухня не є так популярною, як у минулому, але зберігається та розвивається завдяки зусиллям гуртків та інших ініціативних осіб, що прагнуть зберегти культурну спадщину цього регіону.

Home
Account
Cart
Search